Pan Twardowski. Ale bajka!

spektakl

22-07-2019 / godz. 19.00



miejsce: Krakowski Teatr Variete
organizatorzy: Balet Dworski Cracovia Danza


Spektakl Baletu Cracovia Danza pokazuje historię krakowskiego czarnoksiężnika. Oprawą perypetii bohaterów jest kolaż muzyczny złożony z utworów Stanisława Moniuszki.

wykonawcy:

występują tancerze Baletu Cracovia Danza: Marta Baranowska, Nikoleta Giankaki, Małgorzata Nabrzeska, Zuzanna Ruta, Jan Fečko, Michał Kępka, Sebastian Kubacki, Łukasz Szkiłądź
choreografia, inscenizacja i scenografia: Alina Towarnicka, Dariusz Brojek
kostiumy: Bożena Pędziwiatr
multimedia: Krzysztof Antkowiak
maski: Jonathan Fröhlich

program:

Spektakl „Pan Twardowski. Ale bajka!” oparty na muzyce Stanisława Moniuszki zabiera widza w świat wyobraźni, magii i humoru, ale przede wszystkim tańca – w końcu to on jest językiem, w którym artyści snują swoją opowieść.

W części pierwszej choreografia i inscenizacja autorstwa Aliny Towarnickiej przedstawiają nam historię słynnego krakowskiego czarnoksiężnika, jego kłopoty związane z utratą wiary we własne możliwości i okoliczności, które skłoniły go do podpisania cyrografu. Część druga, opracowana choreograficznie przez Dariusza Brojka, nawiązuje do ballady Adama Mickiewicza „Pani Twardowska”. Gdy diabeł, zwabiwszy Twardowskiego do karczmy, upomina się o jego duszę, sytuację ratuje żona maga, która staje się teraz główną bohaterką historii – gdzie Twardowski nie może, Twardowska pomoże!

Tłem dla perypetii bohaterów jest kolaż muzyczny złożony z wybranych utworów Stanisława Moniuszki. Pojawiają się m.in. słynna uwertura „Bajka”, a także fragmenty opery „Hrabina”, „Jawnuta”, „Paria”, czy „Verbum Nobile”. Całość dopełniają kostiumy projektu Bożeny Pędziwiatr oraz maski stworzone przez Jonathana Fröhlicha, które w zabawny sposób oddają karykaturalny charakter postaci, podkreślając tym samym humorystyczny wydźwięk spektaklu.
Na scenie pojawia się zarówno diabeł z piekła rodem, jak i bicz kręcony z piasku czy tańczące fajki – tego nie można przegapić!

cracoviadanza.pl

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Moniuszko 2019 – Promesa”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

powrót do programu