Zakończenie Roku Moniuszki 2019 / Raport dotyczący Programów Ministra - miniatura

Zakończenie Roku Moniuszki 2019 / Raport dotyczący Programów Ministra

Z końcem grudnia zakończyły się obchody Roku Stanisława Moniuszki 2019, ustanowionego uchwałą Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej upamiętniającą kompozytora w 200. rocznicę jego urodzin. W świętowanie jubileuszu na terenie całego kraju i za granicą licznie zaangażowały się instytucje kultury, organizując rozmaite przedsięwzięcia.

więcej
Stanisław Moniuszko - „Halka”. Wydanie fonograficzne - miniatura

Stanisław Moniuszko - „Halka”. Wydanie fonograficzne

31 grudnia 2019 roku odbędzie się premiera płyty z operą „Halka” Stanisława Moniuszki w wersji wileńskiej z 1848 roku. Na nagraniu usłyszymy solistów oraz chór i orkiestrę na instrumentach historycznych Capella Cracoviensis pod dyrekcją Jana Tomasza Adamusa.

więcej
Stanisław Moniuszko - Intende Voci - miniatura

Stanisław Moniuszko - Intende Voci

20 grudnia 2019 roku zostanie wydana płyta z dziełem Stanisława Moniuszki Intende Voci. Na nagraniu usłyszmy solistki: Julitę Mirosławską - sopran, Joannę Motulewicz - mezzosopran oraz zespół instrumentów dawnych „La Tempesta” pod dyrekcją Jakuba Burzyńskiego.

więcej
Stanisław Moniuszko - Utwory fortepianowe - miniatura

Stanisław Moniuszko - Utwory fortepianowe

20 grudnia 2019 roku ukaże się płyta z twórczością fortepianową Stanisława Moniuszki, którą wykonał na nagraniu Marek Szlezer.

więcej
Muzyczne podróże Stasia - miniatura

Muzyczne podróże Stasia

21 grudnia 2019 roku w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej odbędzie się spektakl pt. „Muzyczne Podróże Stasia”, który powstał we współpracy z Teatrem Wielkim i Chórem Towarzystwa Muzycznego „Artos” im. Wł. Skoraczewskiego.

więcej
Spektakl operowy Spektakl operowy „Straszny Dwór” - miniatura

Spektakl operowy Spektakl operowy „Straszny Dwór”

20 i 21 grudnia 2019 roku w Warmińsko-Mazurskiej Filharmonii im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie wystawiona zostanie opera „Straszny Dwór” Stanisława Moniuszki. Orkiestrą dyrygował będzie Piotr Sułkowski.

więcej
Premiera płyty „Moniuszko & Kurpiński” - Quartetto Nero - miniatura

Premiera płyty „Moniuszko & Kurpiński” - Quartetto Nero

20 grudnia 2019 roku ukaże się debiutancka płyta Quartetto Nero - kwartetu smyczkowego instrumentów historycznych. Na płycie usłyszmy dzieła Stanisława Moniuszki oraz Karola Kurpińskiego.

więcej
Hanka - musical na motywach opery „Halka”, Stanisława Moniuszki - miniatura

Hanka - musical na motywach opery „Halka”, Stanisława Moniuszki

17 grudnia o godz. 19.30 w Nowohuckim Centrum Kultury w Krakowie odbędzie się prawykonanie musicalu Hanka, napisanego przez Andrzeja Zaryckiego (muzyka) i Tadeusza Płatka (libretto).

więcej
Moniuszko na nowo - miniatura

Moniuszko na nowo

4 grudnia 2019 roku w Małej Hali TAURON Arena Kraków odbędzie się koncert zatytułowany „Moniuszko na nowo”, podczas którego wystąpią: Kasia Moś, Dorota Miśkiewicz i Janusz Radek wspólnie z Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej pod dyrekcją Rafała Jacka Delekty wraz z sekcją: Paweł Tomaszewski, Marek Podkowę, Przemysław Hanaj, Andrzej Święs, Paweł Dobrowolski.

więcej
„Moniuszko po Kaszubsku”- koncert finałowy - miniatura

„Moniuszko po Kaszubsku”- koncert finałowy

3 grudnia 2019 roku w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie odbędzie się koncert finałowy z cyklu „Moniuszko po Kaszubsku”. Podczas koncertu zaprezentowane zostaną pieśni oraz arie z oper Stanisława Moniuszki w wykonaniu Aleksandry Kucharskiej-Szefler, Marii Malinowskiej, Adama Brusznickiego i Krzysztofa Bobrzeckiego. Akompaniowała będzie Witosława Frankowska

więcej
Moniuszko - Cornelius - miniatura

Moniuszko - Cornelius

28 listopada 2019 roku w Auli "Florianka" w Krakowie odbędzie się koncert, podczas którego zostaną wykonanie pieśni Stanisława Moniuszki oraz Thomasa Corneliusa. Usłyszymy solistów: Magdalenę Kulig, Łukasza Koniecznego i Lecha Napierałę.

więcej
„Muzyczne paralele” - Koncert z cyklu „Moniuszko po Kaszubsku” - miniatura

„Muzyczne paralele” - Koncert z cyklu „Moniuszko po Kaszubsku”

26 listopada 2019 roku w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie odbędzie się drugi koncert z cyklu „Moniuszko po Kaszubsku”, zatytułowany: „Muzyczne paralele”. Podczas koncertu zaprezentowane zostaną pieśni ze Śpiewnika domowego Stanisława Moniuszko oraz z Kaszubskiego Śpiewnika Domowego w wykonaniu Aleksandry Kucharskiej-Szefler, Marii Malinowskiej, Adama Brusznickiego, Krzysztofa Bobrzeckiego. Akompaniowała będzie Witosława Frankowska.

więcej
VI edycja Festival Opera Tigre w Argentynie - miniatura

VI edycja Festival Opera Tigre w Argentynie

Plenerowa premiera opery „Flis” Stanisława Moniuszki rozgrywająca się na wodzie, będzie głównym wydarzeniem tegorocznej, szóstej już edycji Festival Opera Tigre, przedsięwzięcia realizowanego przez Michała Znanieckiego i Fundację Jutropera. Współorganizatorem wydarzenia jest Instytut Muzyki i Tańca. Wydarzenie będzie miało miejsce w dniach 22-30 listopada 2019 roku w Prowincji Buenos Aires.

więcej
Festiwal „Moniuszko na Trakcie Królewskim”: Moniuszko a tradycja listopadowa - miniatura

Festiwal „Moniuszko na Trakcie Królewskim”: Moniuszko a tradycja listopadowa

17 listopada 2019 roku w Pałacu Staszica w Warszawie odbędzie się koncert w ramach całorocznego projektu “Moniuszko na Trakcie Królewskim”, podczas którego wystąpią Elwira Janasik, Andrzej Lenart i Jolanta Pszczółkowska-Pawlik.

więcej
Specjalny recital Aleksandry Kurzak z okazji Roku Stanisława Moniuszki 2019 - miniatura

Specjalny recital Aleksandry Kurzak z okazji Roku Stanisława Moniuszki 2019

17 listopada 2019 roku o godz. 19.00 w Sali Wielkiej Zamku Królewskiego w Warszawie odbędzie się Specjalny recital Aleksandry Kurzak z okazji Roku Stanisława Moniuszki 2019.
W programie koncertu poza dziełami pieśniarskiej i operowej twórczości Stanisława Moniuszki usłyszymy między innymi najpiękniejsze arie z oper Giuseppe Verdiego, Giacomo Pucciniego czy Antonína Dvořáka w wykonaniu światowej sławy solistki operowej – Aleksandry Kurzak (sopran) oraz pianisty – Marka Ruszczyńskiego.

więcej
Festiwal Muzyki Sakralnej Stanisława Moniuszki - miniatura

Festiwal Muzyki Sakralnej Stanisława Moniuszki

W dniach 27 października - 24 listopada odbywa się Festiwal Muzyki Sakralnej Stanisława Moniuszki. Na sześciu koncertach zabrzmi ponad 30 utworów religijnych Stanisława Moniuszki, w tym wszystkie najważniejsze - msze, litanie, kantaty i znaczące utwory chóralne.

więcej
„Straszny Dwór” / Teatr Wielki - Opera Narodowa - miniatura

„Straszny Dwór” / Teatr Wielki - Opera Narodowa

6 i 7 listopada 2019 roku w sali im. E.Młynarskiego Teatru Wielkiego-Opery Narodowej w Warszawie odbędą się dwa koncerty z inscenizacją opery „Straszny Dwór” Stanisława Moniuszki, którego organizatorem jest Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie.

więcej
„Po nocnej rosie płyń dźwięczny głosie…” - miniatura

„Po nocnej rosie płyń dźwięczny głosie…”

22 października 2019 roku w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie odbędzie się pierwszy z trzech koncertów z cyklu „Moniuszko po Kaszubsku”.

więcej
Spektakl operowy „Halka” - miniatura

Spektakl operowy „Halka”

20 października 2019 roku w Sali Widowiskowej Centrum Kulturalnego w Przemyślu w ramach cyklu Moniuszko i Ty zaprezentowana zostanie opera „Halka” w reżyserii Sabiny Zapior.

więcej
„Milda” - Kantata litewska - miniatura

„Milda” - Kantata litewska

18 października 2019 roku w Auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu wykonana zostanie kantata Milda Stanisława Moniuszki w ramach Projektu Filharmonii Poznańskiej „Romantyczne kantaty Moniuszki i Kraszewskiego”.

więcej
Premiera Fonograriczna Kantat „Milda” i „Nijoła” - miniatura

Premiera Fonograriczna Kantat „Milda” i „Nijoła”

18 października 2019 roku podczas koncertu, odbywającego się w Auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu będzie miała miejsce światowa premiera fonograficzna kantat Stanisława Moniuszki - „Milda” i „Nijoła

więcej
Spektakl operowy

Spektakl operowy "Straszny Dwór". Ostrów Wielkopolski/Opatówek/Kalisz

W dniach 28, 29 i 30 września 2019 r. Studenci Wydziału Wokalnego Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie zaprezentują spektakl operowy Stanisława Moniuszki „Straszny Dwór”. Całość poprowadzi prof. zw. dr hab. Ryszard Cieśla.

więcej
Jazz Moniuszko - miniatura

Jazz Moniuszko

29 września 2019 roku w Muzeum "Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie" odbędzie się koncert w ramach projektu „Moniuszko pod strzechy” pt. „Jazz Moniuszko”, podczas którego wystąpi Włodek Pawlik.

więcej
Widowisko muzyczne pt. „Krótkie słabości, czyli Moniuszko i Srebrna Góra” - miniatura

Widowisko muzyczne pt. „Krótkie słabości, czyli Moniuszko i Srebrna Góra”

22 września 2019 roku w Muzeum "Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie" odbędzie się widowisko muzyczne w ramach projektu „Moniuszko pod strzechy” pt. „Krótkie słabości, czyli Moniuszko i Srebrna Góra”.

więcej
Moniuszko Sakralnie - miniatura

Moniuszko Sakralnie

22 września 2019 roku w Bazylice Archikatedralnej w Przemyślu odbędzie się koncert w ramach cyklu: „Moniuszko i Ty: Moniuszko Sakralnie", podczas którego wystąpią: Chór Archikatedralny Magnificat, soliści: Katarzyna Gierla, Natalia Darkowska, Jacek Ścibor, Kamil Kaznowski, organista Franciszek Łamasz pod batutą ks. dr Mieczysława Gniadego.

więcej
Inauguracja sezonu artystycznego 2019/2020 „Moniuszko nieznany

Inauguracja sezonu artystycznego 2019/2020 „Moniuszko nieznany"

20 września 2019 roku w Sali Koncertowej Filharmonii Częstochowskiej im. Bronisława Hubermana odbędzie się koncert inaugurujący sezon artystyczny 2019/2020 pod nazwą „Moniuszko nieznany", podczas którego wysąpią: solista Damian Chróśćiński, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Częstochowskiej, Chór Filharmonii Częstochowskiej "Collegium Cantorum" pod batutą Adama Klocka. Koncert poprowadzi Jacek Woleński

więcej
Moniuszko - Ukraina / Żytomierz - miniatura

Moniuszko - Ukraina / Żytomierz

17 września 2019 roku w Sali Koncertowej Filharmonii Żytomierskiej na Ukrainie odbędzie się koncert w ramach projektu „Moniuszko - Ukraina", podczas którego wystąpią Tetiana Olenycz, Oleh Lanowyj, Taras Bereżański oraz Chór i Orkiestra Filharmonii Chmielnickiej. Całością dyrygować będzie Romana Rewakowicz.

więcej
„Zostań Moniuszką!” Edukacyjna aplikacja mobilna (wersja 1.0) - miniatura

„Zostań Moniuszką!” Edukacyjna aplikacja mobilna (wersja 1.0)

15 września 2019 roku będzie miała miejsce premiera edukacyjnej aplikacji mobilnej, w której każdy może spróbować swoich sił, jako kompozytor oraz stworzyć własną opowieść o miłości. Do stworzenia własnej historii pomogą nam opery Stanisława Moniuszki: „Halka" i „Straszny Dwór”.

więcej
Found Sounds Festiwal - Moniuszko Odnaleziony - miniatura

Found Sounds Festiwal - Moniuszko Odnaleziony

15 września 2019 roku rozpocznie się „Found Sounds Festiwal" - Moniuszko Odnaleziony. Podczas Festiwalu zaprezentowane zostaną zapomniane lub odnalezione utwory głównie kompozytorów polskich. Pierwsza edycja wydarzenia poświęcona będzie Stanisławowi Moniuszce, którego 200 lecie urodzin świętujemy w tym roku.

więcej
Moniuszko - Ukraina / Chmielnicki - miniatura

Moniuszko - Ukraina / Chmielnicki

15 września 2019 roku w Sali Koncertowej Filharmonii Chmielnickiej na Ukrainie odbędzie się koncert w ramach projektu „Moniuszko - Ukraina", podczas którego wystąpią Tetiana Olenycz, Oleh Lanowyj, Taras Bereżański oraz Chór i Orkiestra Filharmonii Chmielnickiej. Całością dyrygować będzie Romana Rewakowicz.

więcej